Darbuotojų savijauta: lengvas būdas sumažinti stresą ir padidinti produktyvumą

Ar kada nors jautėte stresą ir įtampą darbe?

Didelę gyvenimo dalį mes praleidžiame darbovietėse — uždaros erdvės, biurai, kabinetai, koridoriai. Dažnas dirbdami biure esame ne tik toli nuo natūralios šviesos šaltinio, gryno oro, bet ir nuo augalų. Kad ir kaip ten būtų, tyrimai rodo, kad darbo aplinkoje esantys augalai ne tik sukuria patrauklią aplinką įmonės darbuotojams ir svečiams, sumažina įtampą ir stresą, bet ir ženkliai pagerina darbuotojų produktyvumą bei sujungia žmones.

Žali augalai ir natūralios gamtos oazės itin svarbu darbo aplinkai. Skaičiuojama, kad gamtoje galime rasti apie 900 žalios spalvos atspalvių. Nuo tokios gausos įprastai pavargtume, tačiau nustatyta, kad akis žvelgdama į žalią spalvą naudoja mažiausiai energijos. Todėl būdami apsupti žalumos nepavargstame, o atvirkščiai – pailsime. Būdami tarp augalų mes galime užuosti ir jų skleidžiamą kvapą ar įsiklausyti į tylą, nurimti. Šiandien žmonės lietimo pojūčius mažai lavina. Dažniausiai spausdami tik klaviatūros klavišus ir nesinaudodami gamtos duotu pojūčiu, negauname visos informacijos. Todėl augalai sukuria ir puikią galimybę atsipalaiduoti ne tik akimis, bet ir užuodžiant ar liečiant.

Didina darbuotojų koncentraciją ir produktyvumą

Tyrimai patvirtina žaliosios aplinkos naudą darbovietėms, kuriose reikalinga koncentracija bei kūrybiškumas. Vienas jų – Norvegijos įmonių tyrimas. Jo metu buvo lygintos įmonės, kuriose auginami augalai, nėra augalų ir kuriose jie matomi per langą. Tyrimu nustatyta, kad augalai tiesiogiai veikia darbingumą. Patalpose, kuriose buvo auginami augalai, keliais procentais pakilo darbuotojų darbingumas ir jis laikėsi stabiliai. Be to, nustatyta, kad tose įmonėse buvo jaučiamas mažesnis stresas. Kai žmogus nejaučia streso, jis lengviau suvokia užduotį, gali ją lengviau įvykdyti. Kai gausu įvairių dirgiklių, jis sutrikęs ir kartais net nesuvokia užduoties.

Kaip įgyvendinti: matomoje vietoje sudėkite augalus vazonėliuose. Darbuotojas, atėjęs į darbą, pasirinks ir pasidės ant savo stalo tą, kuris labiausiai atitiks jo tos dienos nuotaiką — kaktusą, orchidėją, žydintį ar aromatinį augalą.

Augalai kuria jaukią aplinką

Žmonės mieliau renkasi ir įsimena patalpą, kurioje yra „gyvumo“. Manoma, kad tokį pasirinkimą pirmiausiai lemia būtent augalų spalvos. Priklausomai nuo jų, augalai gali teikti raminamąjį poveikį, gali nuteikti optimistiškai, o kartais ir ryžtingai.

Apklausų duomenys laikas nuo laiko patvirtina, kad žmonės, kurių darbovietėse auga gėlės, yra daug laimingesni. Neseniai 11-oje Europos valstybių atliktas tyrimas parodė, kad gražus vaizdas pro langą, kambariniai augalai pakelia bendrą biuro darbuotojų nuotaiką, suteikia jaukumo ir daro įtaką vadovų ir darbuotojų bendravimui.

Kaip įgyvendinti: pakabinkite vertikalius paveikslus.

Augalai gerina patalpos oro kokybę

Norėdami pagerinti biuro patalpų oro kokybę, mokslininkai kviečia atkreipti dėmesį ir į klasikinę žaliųjų augalų savybę – jie mažina CO2 kiekį aplinkoje. Augalai išskiria fitolakiąsias medžiagas, kurios deguonies molekulę verčia į deguonies joną, o jis priklauso lengvųjų neigiamų jonų grupei, palankiai veikiančiai mūsų sveikatą. Deguonies gali būti ore, bet jei nėra neigiamų jonų, daugeliui gali pasireikšti nuovargis, darbuotojai jausis išsekę, be energijos. Todėl yra svarbu, kad kiekviename biure būtų pakankamai augalų, nes darbuotojai didžiąją dienos dalį praleidžia uždarose patalpose.

Kaip įgyvendinti: įrenkite žalios erdvės zoną. 

Augalai sujungia žmones

Aktyvus santykis su augalais leidžia žmogui pasijausti harmoninga gamtos dalimi. Žmogus ne vien naudoja, bet ir kuria: sodina, prižiūri, rūpinasi. Žmonės, auginantys augalus ar gyvūnus, daugiau bendrauja. Įdėjus pastangų, iš augalo mes gauname tik teigiamų emocijų. Todėl sudarydami sąlygas darbuotojams rūpintis augalais paskatinsite kurti harmoningą aplinką.

Pakvieskite darbuotojus žaliąją aplinką kurtį kartu, nes jei kiekvienas darys savo, nebus bendradarbiavimo. Aplinką kuriant visiems kartu, kiekvienas tampa svarbus — vienas pasiūlo idėją, kitas laisto, trečiam gal patinka sėti ar prižiūrėti. Leiskite darbuotojams pasirinkti, kas jiems mieliausia.

Kaip įgyvendinti: vieno kvadratinio metro lysvė lauke. Lauke įrenkite vieno kvadratinio metro lysves, kurias galės prižiūrėti darbuotojai. Tokiems sodeliams reikia minimalios priežiūros, o auginti juose galima nuo arbatžolių iki salotų.

Scroll to Top