Ekonomikos augimui „ne“ – pasaulio pabaiga ar nauja pradžia?

2011-05-15

Žemės planeta plūduriuoja prakaitu trenkiančioje ekonominėje krizėje. Iš panikos drėksta verslo magnatų rankų ir kojų tarpupirščiai, Antarktidos ledynų viršūnės ir didžiųjų pasaulio gelbėtojų maudymosi trumpikės.
 
Kol pasaulio biržos „neatgauna sąmonės“, britų profesorius Timas Jacksonas siūlo permąstyti ir įvertinti esamą situaciją be „$“ simbolio. Tikėjimas, kad ekonominis augimas yra gerovės šaltinis – tėra didelė saviapgaulė. „Norint išvengti ekologinės katastrofos, būtina griauti augimo mitą. – rašoma T. Jacksono ataskaitoje. – Materialinis augimas skurdžiausioms šalims būtinas. Tačiau vakariečiai privalo rasti kitokią išeitį.“
 
Broliai Grimai pasakoje „Jonukas ir Grytutė“ vaizdingai iliustravo išmintingąją raganą, sočiai maitinusią išalkusius vaikus. „Teta, kodėl mes turime tiek daug valgyti?“ – klausia Jonukas. „Kad dideli užaugtumėte,“ – nemelavo ragana. Tik pamiršo paminėti, kas vėliau jų laukia.
Įdomu, o kas laukia mūsų?
 
T. Jacksono teigimu, teisinga valstybės politika – ne remianti, o išlaisvinanti visose srityse – gali sukurti gerovę ir be ekonominio augimo. Tačiau tam reikia pakeisti visuomenės struktūras visais lygiais – nuo vartojimo įpročių iki makroekonominių struktūrų. Naujas mąstymo būdas reikalingas reklamos, mokesčių, švietimo ir kitų sistemų reglamentuose.
 
Prie natūrinių mainų, šernų ir lapių ar dramblių medžioklės britų profesorius nesiūlo grįžti, tačiau pateikia alternatyvą investicijų perskirstymui bei naujam požiūriui į darbo rinką:
  • investuoti į naujų infrastruktūrų kūrimą, sprendimo būdus ekologiniams ir socialiniams klausimams bei iškasenų naudojimo mažinimui.
  • keisti darbo santykius – trumpinti darbo laiką, darbo vietą padalyti keliems asmenims. Taip būtų sprendžiami nedarbo, skurdo bei kiti socialiniai klausimai.
 
Britų profesoriaus T. Jacksono sodrios mintys žavi ir žadina tikėjimą, kad galima ir kitokia pasaulio gyvenimo filosofija. Tik nereikia užsimerkti.
 
Pasakose laiminga pabaiga neateina pati. Ją kuria veikėjai.
 
Šaltinis:
Vytautė Šmaižytė, „Atgimimas“
Scroll to Top