Elektros taupymo sprendimai, kurie augina įmonės pelną

Tik nedaugelis Lietuvos įmonių atsakingai vertina energijos taupymą, modernizuoja apšvietimo sistemas ir skaičiuoja sutaupytus pinigus, tačiau patirtis rodo, kad tai daryti apsimoka dėl kelių priežasčių. Visų pirma, mažesnės energijos sąnaudos – efektyvesnė gamyba mažesnėmis sąnaudomis ir didesnės pajamos bei pelnas. 

Antra, efektyvesnis energijos naudojimas leidžia sumažinti įmonės CO2 emisiją. Praktika rodo, kad pritaikius kompleksines energijos taupymo priemones ir modernizavus įmonės apšvietimą galima sutaupyti nuo 10 iki 30 proc. išlaidų už elektros energiją.

Nuo ko pradėti norint sumažinti energijai skiriamas išlaidas?

Apsisprendus taupyti, įmonei rekomenduojama išmatuoti ir nustatyti įmonės energijos suvartojimo duomenis, juos atidžiai išanalizuoti, nustatyti didžiausiu energijos vartojimo taškus ir tik tuomet nuspręsti, kiek investuoti ir kaip įgyvendinti savo planą. Vien tik išanalizavus ir supratus, kaip ir kam naudojama energija, galima sutaupyti iki 10 % energijai skirtų išlaidų be jokių investicijų – užtenka tik šiek tiek pakeisti įpročius.

Kiek įmonės lėšų, skirtų apšvietimui realu sumažinti?

Šiuolaikiniai energijos taupymo sprendimai ir technologijos leidžia sutaupyti 10 – 50 proc. ir daugiau energijos. Pavyzdžiui, įdiegus apšvietimo kontrolės sistemą, galima sutaupyti net apie 30 % lėšų, skirtų apšvietimui. Kartais užtenka paprastų sprendimų – pakeisti įprastus jungiklius į apšvietimo reguliatorius arba įmontuoti judesio daviklius.

Praktinis gidas — sprendimas taupantiems elektros energiją
(sandėlio apšvietimo modernizavimas ir rezultatai)

Pateikiame įmonės, modernizavusios sandėlio apšvietimo sistemą, pavyzdį, kuris padėjo sutaupyt 20 proc įmonės išlaidų už elektros energiją, investicijos atsipirkimo laikas – 26 mėnesiai.

2012 metais įmonei nustačius, kad 68 procentus visų įmonės išlaidų už elektros energiją sudaro sandėlio apšvietimas, buvo nuspręsta modernizuoti sandėlio apšvietimą. Vietoje įprastų lempų įmonė pasirinko aukštų lubų T5 tipo liuministencines lempas su reflektorinėmis konstrukcijomis, šviesos ir judesio jutikliais. Dėl šiuolaikinių technologijų įmonė pasirinko mažesnio galingumo lempas, gauti tą patį šviesos srautą ir taip papildomai sutaupyti. Pasirinkdama šviesos jutiklio daviklius įmonė gali taupyti ir efektyviai panaudodama natūralią dienos šviesą, sklindančią per langus ir stoglangius (įsijungia mažesnės zonos lempų, jei patalpoje pakankamai šviesu dienos metu). Lempose instaliuoti jutikliai maksimaliai apšviečia tik tas zonas, kuriose yra dirbama. Sandėlyje visas apšvietimas nuolat dirba 10 proc pajėgumu — taip sutrumpėja lempų pilnas įsijungimo laikas bei geriau matoma patalpa.

Pasiekti rezultatai: Įmonės išlaidos už elektros energiją ženkliai sumažėjo jau kitą mėnesį — sumažėjo 20 proc. Įmonė paskaičiavo, kad projekto atsiperkamumo laikas (instaliavimo darbai bei apšvietimo įsigijimas) atsipirks per 26 mėnesius. Naujus šviestuvus įmonė gali lengvai pernešti ir pritaikyti kitose patalpose. Įsigyjant šviestuvus buvo pasirinkta socialiai atsakinga Lietuvos įmonė.

Santrauka taupantiems laiką:

  1. Prieš pradėdami apšvietimo modernizavimą ir investicijas, atidžiai išanalizuokite didžiausius elektros energijos išlaidų šaltinius.
  2. Apskaičiuokite planuojamų investicijų dydį bei atsipirkimo laiką.
  3. Apšvietimo sistemų modernizavimui rinkitės tik socialiai atsakingas įmones.
  4. Rinkitės moderniausias apšvietimo sistemas leidžiančias maksimaliai sutaupyti, tačiau nepamirškite įvertinti, kad naujas apšvietimas gali turėti visiškai kitą apšvietimo spalvą. Didelių patalpų apšvietimui pravartu rinktis mažesnio galingumo apšvietimo sistemas su atspindžio reflektoriumi, turinčias jutimo daviklius šviesai ir judesiui.
  5. Matuokite pasiektus rezultatus, pristatykite juos įmonės vadovams, darbuotojams bei visuomenei.
Scroll to Top