Į vieno kvadratinio metro sodininkavimą įsitraukė daugiau nei tūkstantis vaikų

2014-07-18

Siekdami sudominti vaikus gyvuoju augalų pasauliu, projekto „Žalia stotelė“ iniciatoriai ir pedagogai 34-iose Lietuvos ugdymo įstaigose pradėjo įgyvendinti vieno kvadratinio metro (arba vienos kvadratinės pėdos) sodininkavimo idėją. Pagal šią sistemą mokyklų, darželių ir globos namų auklėtiniai, kūrė bei planavo savo teminius sodelius ir jau dabar džiaugiasi pirmaisiais rezultatais.

Vaikams įdomiausi – vaistažolių sodeliai

Danielė Šležienė, viena iš projekto “Žalia stotelė” iniciatorių, iniciatyvinės grupės Eko karta atstovė, pasakoja, kad kvadratinio metro sodininkystės sistema (angl. Square meter gardening) labai populiari pasaulyje. „Vaikams toks sodininkavimo būdas yra puiki pažintis su gyvąja gamta. Sodininkaudami viename kvadrate vaikai išmoks planuoti, taupiai naudoti žemės resursus, efektyviai išnaudoti turimą plotą, kurti aplinką. Tai – nepaprastai kūrybinga patirtis,” – įsitikinusi Danielė.

Pasak organizatorių, dažniausiai vaikai rinkosi auginti vaistažolių sodelius bei gėlių klombas. Tarp dalyvių taip pat pasitaikė ir itin išradingų komandų, pasisodinusių meksikietiškas lysves, prieskonių, daržovių ar mišrius sodelius, kuriuose tarpusavyje derino gėles, daržoves bei kitus augalus. Kai kurie vaikai drąsiai priėmė daržininkų iššūkius ir nusprendė išauginti vertikalų sodą ar „Fėjų namus”. Atsirado ir močiučių tradicijas puoselėjančių – vienoje mokykloje auga „Mergelių sodelis”.

Prie projekto aktyviai prisidedanti UAB agrofirmos “Sėklos” atstovė Ramunė Monkevičienė džiaugėsi, kad tokiu būdu vaikai mokosi atidžiai, atsakingai ir su meile rūpintis gyvąja gamta. Pasak jos, rudenį vyks jaunųjų sodininkų apdovanojimai, skatinant vaikų žaliuosius eksperimentus bei domėjimąsi augalų pasauliu.

Patarimai pradedantiems

Iniciatyvos “Žalia stotelė” organizatoriai, Lietuvoje siekiantys užkrėsti vaikus augalų auginimo veiklomis, teigia, kad kurti žaismingas “sodo dėliones” vaikams įdomu ir šiuo metu jie stebi bei laukia pirmųjų rezultatų. Pasak Danielės Šležienės, vieno kvadratinio metro sodininkavimo sodelius nesudėtinga kurti, o pati veikla atveria platų gamtos pažinimo kelią, todėl kiekvienas gali išbandyti ir sukurti panašų sodelį ir savo namuose.

Kuriant vaistažolių sodelį jūs pirmiausia susipažinsite su natūralioje gamtoje vešinčiais augalais. Toks sodelis pasižymės mažiau puošniais, tačiau kvapniais žiedais. Todėl patartina tokį sodelį projektuoti taip, kad būtų lengva prieiti ir pauostyti suvešėjusius augalus.

Gėlių klombų kompozicijas vaikai mokėsi derinti tarsi margą segę aplinkos rūbe. Pasak ugdymo įstaigas konsultuojančios Danielės Šležienės, klomboje augalai turi derėti tarpusavyje, vieni kitus palaikyti, neišgriūti, komponuojami pagal lajų aukštį, spalvas bei žydėjimo laiką.

„Fėjų sodelius” galima kurti iš bet kokių augalų – kambarinių, lauko ar nešiojamų: nedidelių kliliminių alpinariumų augalų, sukulentų. Puikiai atrodo saulutės, maži katilėliai, čiobreliai, kiti prieskoniai, samanos.

Vertikaliam sodui sukurti galimi įvairiausi variantai, tačiau reikia atkreipti dėmesį į tai, kad jie visada yra sunkiasvoriai. Todėl labai svarbu parinkti tinkamą konstrukciją, kad būtų saugi ir nenuvirstų, apgalvoti, kaip nutekės vanduo. Verta iš anksto nuspręsti, kas bus lemiama vertikaliame sode – dekoratyvumas, konstrukcijos įmantrumas ar augalų naudingumas. Pagal tai komponuoti visus augalus.

Auginant augalus meksikietiškoje lysvėje paprastai auginami dviejų trijų rūšių pagrindiniai ir vienos dviejų pagalbiniai augalai. Pagrindiniai augalai parenkami trijų skirtingų aukščių ir augimo būdo. Pavyzdžiui, kukurūzai, agurkai ir česnakai; arba kukurūzai, pomidorai ir bazilikai; arba kukurūzai, šparaginės pupelės, brokoliai bei vaistinės ramunėlės ir serenčiai.

“Žalios stotelės” organizatoriai tikina, kad svarbiausia šioje veikloje, vaikiškas smalsumas ir noras pažinti ir skatina įvairiomis sąlygomis lengvai pritaikomą vieno kvadratinio metro sodininkavimo principą.

Scroll to Top