Keturiasdešimtiems paukščių diena – inkilų diena

2013-03-07

Kovo 10-oji nuo seno yra vadinama Keturiasdešimtiems paukščių diena. Pasitikdami pavasarį bei grįžtančius namo paukščius http://www.ekorekomendacijos.lt/lt/ komanda kartu su bičiuliais gamino ir kėlė inkilus.

Štai keletas inkilų gaminimo ir kėlimo rekomendacijų:

Pasirinkite kam kelsite inkilą: paukščiams, šikšnosparniams ar vabzdžiams. Šalia žmonių gyvenamų namų, sodybų inkilai dažniausiai keliami varnėnams, naikinantiems sodų kenkėjus ir džiuginantiems šeimininkus savo giesme, taip pat zylėms. Entuziastai inkilus kelia ir miškuose (pelėdoms, musinukėms, raudonuodegėms, lipučiams ir kt.), ir ne tik paukščiams, bet ir šikšnosparniams, bendruomeniniams vabzdžiams.

Inkilai Paukščiams. Dėžutės formos inkilai – įprastiniai inkilai tinkantys daugeliui stambiems ir smulkiems uoksiniams paukščiams. Gaminami iš medinių neobliuotų lentų. Jei lentos vis dėlto yra obliuotos, padarykite įpjovimus, kad paukštis galėtų lengvai išlipti. Uoksinis inkilas – apvalus pailgas inkilas neretai pagamintas iš išpuvusio medžio kamieno, tinkamas daugeliui uoksinių paukščių.


Svarbu žinoti, kad nėra labai svarbu medis, į kurį kelsite inkilą, svarbiausia, kad paukščiui būtų patogu priskristi.
Inkilo neatsukite į šiaurės pusę, nes ten bus šalta, geriau pietrytinė, rytinė pusė. Pietuose kelti inkilą irgi nėra labai gerai, nes bus karšta.

Kokiame aukštyje inkilą kelti? Priklauso nuo to, kam jis bus skirtas. Rekomenduojamas aukštis – 4-5 m. nuo žemės.
Atstumas tarp inkilų – reikia laikytis bent 30-50 m atstumo

Inkilai šikšnosparniams. Šikšnosparniai inkiluose apsigyvena grupėmis, ne po vieną ar poromis. Jų inkilų anga kaip plyšys įrengiamas apačioje. Gaminami paprastai iš 2,5 cm storio neobliuotų lentų ir kabinami medžiuose ar prie medinių pastatų sienų.

Inkilai vabzdžiams. Vabzdžiams skirti inkilai – tai stačiakampės ar kvadratinės dėžutės su keliomis skylutėmis (smulkesniems vabzdžiams) ar plyšiais (drugiams). Kamanėms įrenginėjami inkilai kuriuose į vidų prikraunama nendrių, skudučių, garšvų stiebelių.

Šiais metais pavasaris vėluoja, todėl inkilus rekomenduojama kelti dar visą kovo mėnesį. Inkilų kėlimas yra puiki pagalba urbanizacijos, žemės ūkio veiklos iš nuolatinių buveinių stumiamiems paukščiams, o kartu tai ir smagus užsiėmimas visai šeimai ir draugams. Surenk įdomų inkilų kėlimo savaitgalį ir Tu!

Scroll to Top