Reguliuojamo aukščio stalai: mada ar būtinybė?

Šiuolaikinis biuras keičiasi neatpažįstamai. Lietuvoje populiarėja praktika rūpintis darbuotojų sveikata ne tik suteikiant medicininį draudimą, bet ir pasirūpinant sveika darbo aplinka.

Skandinavijos šalyse baldai, automatiškai prisitaikantys prie žmogaus ūgio, ne tik biuruose, bet ir mokyklose tapo standartu ne be priežasties. Reguliuojamo aukščio stalai gerina ne tik darbuotojų sveikatą, bet ir didina produktyvumą, kūrybiškumą, nekalbant apie fizinę gerovę.

Pirmieji reguliuojami stalai prieš 20 metų paplito Skandinavijoje. Tobulėjant technologijoms mechaniškai reguliuojamus stalus keitė elektra valdomi stalai, be to sumažėjo tokių stalų kainos.

Judėjimas žmogui yra gyvybiškai būtinas. Statiškose padėtyse atsiranda nugaros, rankų, sprando skausmų, prastėja nuotaika. Darbas prie kompiuterio judėjimo sąlygas labai apriboja, todėl žmogaus kūnas gali reaguoti ligomis ir traumomis. Nepastebimai judant prie reguliuojamo aukščio stalo įdarbinami kojų, pilvo, nugaros, pečių raumenys. Taip judėdami palaikome aktyvią kraujo ir deguonies apykaitą – jaučiamės žvalesni ir labiau susitelkę.

Pasak ekspertų, darbo stalo aukštis turi atitikti dirbančiojo ūgį, jo kūno dalių ir naudojamų įrankių išmatavimus. Kiekvienam dirbančiam darbuotojui, kurių ūgis skiriasi, reikalingi skirtingo aukščio stalai. Jie gali skirtis net iki 20 centimetrų. Jei prie stalo dirba vienas žmogus, bus patogu naudoti rankiniu būdu (varžtais, sraigtais) sureguliuojamą darbo stalą. Tačiau jei toje pačioje darbo vietoje pamainomis dirba keli žmonės, darbo stalas turėtų patogiai prisitaikyti prie kiekvieno iš jų ūgio. Tokiu atveju patariama rinktis elektriniu būdu reguliuojamo aukščio darbo stalus.

Negana to, prie reguliuojamo aukščio stalų yra patogu ne tik dirbti, bet ir organizuoti susitikimus. Užuot kolegų susirinkimus ar posėdžius organizavus posėdžių patalpose, reguliuojamo aukščio stalai lengvai transformuojasi į patogią susitikimų erdvę.

Verta žinoti:

  • ergonomika neturi būti gretinama su prabanga. Ergonomiška darbo vieta gali padidinti darbuotojų motyvaciją, darbo efektyvumą bei sumažinti nedarbo dienų, atsiradusių dėl pablogėjusios darbuotojo sveikatos, skaičių.
  • mechaninis ar elektrinis reguliuojamo aukščio stalas? Mechaninis darbo stalas tiks tuo atveju jei darbuotojas stalu naudojamasi retai. Elektrinis stalas patogus ne tik dėl efektyvesnio valdymo, bet ir tuomet, kai vienu stalu naudojasi keletas darbuotojų (vyksta darbuotojų rotacija). Šiais atvejais rekomenduojama rinktis elektriniu būdu valdomą reguliuojamo aukščio stalą.
  • prie reguliuojamo aukščio stalų patogu ne tik dirbti, bet ir organizuoti susirinkimus. 
  • nepaisant visų stovimo darbo privalumų nerekomenduojama visą darbo dieną praleisti stovint. Geriausia alternatyva – keisti darbo poziciją (pavyzdžiui, 50 min. stovėti ir 10 min. sėdėti). Taip pat svarbu ne tik daryti pertraukėles, bet ir pajudėti.  

Darbuotojai, turėję galimybę dirbti prie reguliuojamo aukščio stalų, sutartinai pabrėžia, kad niekada nebegrįžtų prie įprasto, mokyklos suolą, primenančio stalo. Jei jūsų įmonės biuro vadybininkas nusprendė atnaujinti baldus, įsitikinkite, kad jis šį sprendimą priėmė ne sėdėdamas.

Scroll to Top